שיקום שמיעה בגישת המטופל במרכז

בעבודה הקלינית שלי ובליווי של הלקוחות שלי, אני נוקטת בגישה זו אותה למדתי לעומק בלימודי התואר השני.
הגישה כוללת 5 עקרונות מרכזיים:

  1. המטופל כפרט: לראות כל מטופל כמקרה פרטי בעל מאפיינים אישיים. בעבודה שלי, נתקלתי לא פעם בלקוחות שלא התאימו ל"תבנית". עם השנים למדתי, שכל מקרה לגופו ויש להעמיק ולכבד כל אחד, מבלי להניח הנחות מקדימות. פגשתי חבר'ה צעירים שבחרו במכשירים הכי מגושמים שיש ומטופלים בני 90 שביקשו את המכשירים הכי חדשים עם חיבור של אפליקציה לטלפון, כדי שיוכלו לשלוט בהם.

  2. מוטיבציה פנימית: לעיתים, קיים פער גדול בין המציאות לחוויית המטופל והאדם עצמו לא חש בקושי בשמיעה. הרבה פעמים לקוחות הגיעו אלי בטענה ש"אישתי אומרת שאני לא שומע טוב אבל אני לא שם לב לכך" וזו אכן בעיה, ברגע שיש פער בין האדם לקוי השמיעה לבין סביבתו. יחד עם זאת, מוטיבציה פנימית הינה הכרחית לתהליך ומי שלא מרגיש שיש לו בעיה, יהיה קשה מאוד להציע לו פתרון.

  3. נכונות ונוחות: נכונות להתחיל את מסע שיקום השמיעה, שהלקוח פנוי ומוכן לצאת למסע הזה. ונוחות בתפעול המכשירים, בהרכבה שלהם וכמשהו שנמצא אצלי באוזן רוב שעות היממה. חשוב לזכור שמכשירי שמיעה הם "עצם זר" באוזן. ועדיין, במקרה והיתרונות עולים על החסרונות, גם תחושת עצם זר באוזן, יכולה להיות נסבלת, בעבור שיפור באיכות החיים ושמיעה מיטבית.

  4. אספקת מידע פונקציונלי בעל ערך: התאמת ציפיות החלק החשוב ביותר של כל תהליך שיקום שמיעה. התאמת הציפיות היא אחד החלקים הכי חשובים בעבודה שלי עם עם הלקוחות שלי. חשוב שהלקוח ידע למה לצפות, כדי שיכנס לתהליך בעיניים פקוחות ולא יצפה לבלתי- אפשרי. וזו העבודה שלי, להכין אותו בדיוק לזה.

  5. אחריות משותפת בקבלת החלטות: "חשוב שהמטופלים ידעו שהם הנהגים של המסע שלהם ואנחנו יושבים לצידם" ד"ר ברברה ויינשטיין. אודיולוג טוב ידע כיצד להתייחס ולהענות לצורכי המטופל, ולתת המלצות בהתאם אליהן. כמובן שבמידה ותהיה התווית נגד (לדוגמא, מטופל הסובל מדלקות אוזניים חוזרות מבקש להתנסות במכשיר תוך – אוזני בלבד), יהיה צורך במציאת פתרונות חלופיים שיהיו בראש ובראשונה – לשביעות רצונו של המטופל. החכמה היא למצוא את שביל הזהב, להנגיש את הידע ולגייס את הלקוח, כך שבסופו של יום הוא יהיה בטוח שהבחירות שנעשו בדרך היו אך ורק לטובותו ולטובת שיקום שמיעה שהוא מיטבי עבורו.

לכתבות נוספות

יום העצמאות האישי שלי

בשלהי הקורונה, רגע לפני שהילד האמצעי שלי עלה לכיתה א', החלטנו האיש שלי ואני לעשות שינוי.עזבנו את הדירה שלנו בחיפה והצפנו לגליל, לבית

קרא עוד »