מודל קובלר-רוס באובדן שמיעה: מהכחשה ועד השלמה עם לקות השמיעה

מודל קובלר-רוס הוא מודל מפורסם שמדבר על 5 שלבי האבל. מה בעצם קורה לנו כשאנחנו מאבדים אדם יקר. מסתבר שהמודל הזה רלוונטי גם לעוד אובדנים כמו למשל- אובדן השמיעה.
מחקרים מראים שלוקח בין 5 ל10- שנים מהרגע שבו האדם מכיר בלקות השמיעה שלו ועד שהוא רוכש מכשירי שמיעה. אז מה בעצם קורה לו במהלך אותן שנים?

שלב ראשון: הכחשה

בשלב הזה האדם יכול להגיד דברים כמו "אני שומע את מה שאני צריך לשמוע" "זה יונית לוי מדברת לא ברור" (מה שנכון) "זה הנכדים שמדברים מהר מדי" זה טבעי לנסות להכחיש את המובן מאליו אבל יחד עם זאת, צריך לדעת שחסך שמיעה, יכול להביא למאמץ שמיעה וניוון של אזורים מסויימים במוח שאחראיים על עיבוד השמיעה.

שלב שני: כעס

הכעס יכול להתבטא בכך שעליכם להוסיף רופא נוסף לרשימת הרופאים שלכם או על ההוצאה הכספית שכרוכה בשיקום שמיעה. הוא גם יכול להיות מופנה לבני המשפחה, שממשיכים לבקש שתחלישו את עוצמת הטלוויזיה או מתעקשים שתטפלו בשמיעה שלכם.

שלב שלישי: מיקוח

המיקוח יכול להיות על זה שתסכימו לרכוש מכשיר שמיעה, אבל "רק בשביל ללכת איתו לאירועים" או "רק בשביל ללכת איתם לרופא". או שתסכימו לרכוש מכשיר שמיעה, אבל רק אחד למרות שירידת השמיעה שלכם היא בשתי האוזניים.

שלב רביעי: דיכאון

אם אתם מרגישים קצת מדוכאים עקב המצב, אתם לא לבד. בשלב זה אולי תחשבו מחשבות כמו: "הכל חסר טעם, למה לטרוח?" או "לחבר שלי יש מכשיר, שלא עוזר לו בכלל והוא לא משתמש בו!". לעיתים אף תחושו בושה בשל מצבכם ותנסו להסתירו. אולי אפילו תמנעו מסיטואציות חברתיות ותקשורתיות המאתגרות את השמיעה שלכם כמו ארוחה רבת משתתפים, הרצאות או הצגות. כי כאשר זה נהיה קשה או מתיש לתקשר עם הסביבה, טבעי לרצות להימנע מהסיטואציות הללו ככל האפשר.

שלב חמישי: השלמה

בשלב האחרון של התהליך מתרחשת השלמה עם מגבלת השמיעה שלכם ומסע שיקום השמיעה שלכם מתחיל. חשוב לזכור שקבלת האבחנה של ירידה בשמיעה ונקיטת פעולה לצורך שיקומה, תעזור לכם לחזור לתפקוד שמיעתי מיטבי, השתתפות פעילה בחיי היום יום שלכם ואיכות חיים גבוהה יותר.

להסבר המלא צפו:

לכתבות נוספות

יום העצמאות האישי שלי

בשלהי הקורונה, רגע לפני שהילד האמצעי שלי עלה לכיתה א', החלטנו האיש שלי ואני לעשות שינוי.עזבנו את הדירה שלנו בחיפה והצפנו לגליל, לבית

קרא עוד »